Parkera och betala med mobilen - Telefonparkering eller SMS-parkering    

 

 

Telefonparkering

SMS-parkering

 

Stockholm Parkering erbjuder idag via sina två samarbetspartners, EasyPark och Tele P, snabb och enkel telefonparkering med efterskottsbetalning med koppling mot faktura eller kontokort.
 

Fördelar med telefonparkering:

  • Du betalar enbart för faktisk använd parkeringstid
  • Ingen stress över att din p-tid upphör
  • Du slipper bekymmer med kontanter eller kontokort
  • Du behöver inte gå tillbaka till parkeringsautomaten för att förlänga parkering
  • Du slipper lägga parkeringsbiljetten innanför framrutan

Fler fördelar hittar du på hemsidan hos respektive samarbetspartner.

 

Tjänsten går att använda oavsett mobiloperatör eller mobilmärke, likaså om man har mobil men kontantkort eller företagsmobil som är låst för betaltjänster. Det som krävs är att du är ansluten hos EasyPark eller TeleP. Att starta och avsluta sin parkering med hjälp av mobilen är idag möjligt i princip på alla Stockholm Parkerings anläggningar. Titta efter informationen på biljettautomaten på respektive anläggning.

Observera att en serviceavgift kan tillkomma.


Prisinformation EasyPark>>
Prisinformation TeleP >>

 

Du kan även parkera med hjälp av telefonen på gatan om du är ansluten hos EasyPark eller TeleP.

Hur det fungerar och mer information om betalning via mobilen, besök våra samarbetsparkers hemsidor.

 

Att betala parkeringen via ett SMS fungerar med kontant- och abonnemangskort. Telefonen får alltså inte vara låst för betaltjänster. Beloppet dras från mobilräkningen eller mobilens kontantkort.

 

Så här gör man:

SMS:a in zonkod (finns på liten skylt på automaterna) och registreringsnumret till 72694, exempel: 12(mellanslag)ABC123.
Efter att SMS:et skickats iväg får du ett svars-SMS som gör parkeringen giltig i 1 timme (om inget annat anges).
Huvudregeln är alltså att ett sms = 1 timma parkering. Då 10 minuter återstår av parkeringstiden
får du en förfrågan om du vill förlänga din parkeringstid.
Ingen registrering eller avtal krävs med en operatör för att kunna nyttja tjänsten.
Det tillkommer en serviceavgift på 23 procent.

 

Så här ser skylten ut på biljettautomaterna
sms-parkeringsskylt

 

Oregistrerat kontantkort fungerar inte som betalningsmedel

Den som har en mobiltelefon med oregistrerat kontantkort kan inte sms-parkera efter den 1 december. Detta för att den nya betaltjänstlagen kräver att mobiloperatören, som förmedlar betaltjänsten, måste veta vem det är som betalar. Man registrerar sitt kontantkort hos teleoperatören. Registreringsförfarandet hos teleoperatörerna varierar, så kontakta dem för mer information.

 

 
 
EasyPark AB
0770-11 22 00

www.easypark.se
 
   
Tele P
040-611 00 53

www.telep.se
 

 



 

 

 

 

 

 

Detta är skillnaden mellan telefonparkering och
SMS-parkering:

1) För att telefonparkera måste man sluta ett avtal med EasyPark eller TeleP. Vid SMS-parkering krävs ingen registrering eller avtal med en operatörl för att kunna nyttja tjänsten.

 

2) Vid telefonparkering ringer man ett samtal för att starta sin parkering och ett för att avsluta den. Vid SMS-parkering skickar man ett SMS och när man får ett svar har parkering startat och pågår 1 timme.

 

3) Vid telefonparkering betalas P-avgiften via ett kontokort (eller faktura) som man har registrerat i förväg hos EasyPark eller TeleP. Vid SMS-parkering dras P-avgiften från mobilräkningen.

 

Telefonparkera med appar

 

Nu kan du administrera din parkering hos TeleP eller EasyPark genom en app i din Smart Phone. Apparna är kostnadsfria och du hittar dem i App Store eller i Android Market.

 

Mer info om TeleP:s app »

Mer info om EasyParks app »