Image at https://www.stockholmparkering.se/globalassets/intranat/nyheter/herobilder-915x240/2026/gjuta-bottenplatta-1-hero.jpg

Vi bygger parkeringshus på Sandhagsgatan i Slakthusområdet

Om P-hus Sandhagsgatan

P-hus Sandhagsgatan, som tillhör etapp 1 i utbyggnaden av Slakthusområdet, får 250 bilplatser, cykelparkering, bilpool, cykelpool med elassisterade lådcyklar och olika servicefunktioner som cykelservice samt leveransställen för paketutlämning. Parkeringshuset planeras vara klart 2027. 

Arbetet pågår

Byggproduktion pågår för fullt och i gropen arbetar anläggningsmaskiner med att bereda marken för byggnation av P-hus Sandhagsgatans grundplatta. Därefter utförs form-, armering- och installationsarbeten med efterföljande betonggjutning.

P-husets 7238 m2 stora grundplatta är indelad i 14 gjutetapper och den första gjöts den 5 februari och sista etappen planeras att gjutas i december 2026. Byggproduktion kommer att genomföras på totalentreprenad i samverksformen strategisk partnering, tillsammans med entreprenör NCC Sverige AB.

Bilder från första gjutardagen 5 februari 2026

gjuta-bottenplatta-1-listning.jpg

gjuta-bottenplatta-3.jpg

Läs mer om byggprojektet och om utvecklingen av Slakthusområdet

Aktuella byggprojekt/P-hus Sandhagsgatan (stockholmparkering.se)

Nya Slakthusområdet (växer.stockholm)