Så blir du företagskund

Är du som företag intresserad av att hyra en parkeringsplats? Vi erbjuder parkeringsplatser i parkeringshus, garage och på utomhusparkeringar. I flera anläggningar finns också laddmöjlighet för elbilar, MC-platser, uppställningsplatser samt dag- och nattparkering.

Att ställa sig i kö som företag

Det är kostnadsfritt att ställa sig i kö för parkeringsplatser. När du skickar in en intresseanmälan får du automatiskt plats i vår kö.

Sök bland våra anläggningar och välj den anläggning där du vill hyra en parkeringsplats. Klicka på Ställ dig i kö.

Är du kund hos oss sedan tidigare loggar du in med befintligt företagskonto. Är du ny kund hos skapar du ett förtagskonto. 

Du behöver följande information för att skapa ett nytt företagskonto:

  • Företagets namn
  • Organisationsnummer
  • Företagets postadress
  • Uppgifter till kontaktperson

Välj platstyp och kom ihåg att bekräfta köplats var 6:e månad

Välj sedan önskad platstyp innan du skickar in din intresseanmälan. Du behöver bekräfta din köplats på Mina sidor var 6:e månad.

Du kan inte välja en specifik parkeringsplats i anläggningen.

När en plats blir ledig och det är din tur, skickar vi ett erbjudande via SMS och e-post till de kontaktuppgifter du har registrerat.

Villkor för att ställa sig i kö

Läs mer om våra villkor

Hyra plats som företag

När du har signerat ett avtal om att hyra parkeringsplats behöver du skapa inloggning till mina sidor för att kunna administrera dina uppgifter.

Så skapar du företagsinlogg till mina sidor

Gå in på www.stockholmparkering.se/foretag

  • Ange kund.nr (står i ditt avtal)
  • Organisatonsnummer
  • E-post till den som är parkeringsansvarig
    Observera att du endast kan lägga till en (1) e-postadress per företag

Nu har du skapat ett konto och kan logga in i Mina sidor.